Nowy produkt
Chaga (Inonotus obliquus) jest jednym z najbardziej cenionych grzybów funkcjonalnych. Mieszkańcy Rosji i Syberii od wieków wykorzystują napar z tego grzyba w medycynie ludowej. Chaga występuje przeważnie na drzewach brzozowych w chłodnym klimacie.
Ze względu na właściwości prozdrowotne grzyby funkcjonalne używane są od tysięcy lat na wszystkich obszarach, na których występują. Swoim działaniem mają wspierać zdrowie gospodarza. Jest to fakt, z którego starożytne kultury doskonale zdają sobie sprawę.
Grzyby kwalifikowane są jako adaptogeny, co oznacza, że wspierają zarówno fizyczną, jak i psychiczną odporność na bodźce środowiskowe oraz stres. Jak to się dzieje? Grzyby poświęciły niemal 1.5 miliarda lat na optymalizację swoich strategii obronnych, a dziś my możemy z nich skorzystać.
Grzyb chaga jest skarbnicą antyoksydantów, które chronią komórki i opóźniają proces starzenia się organizmu. Jak pokazują badania zajmuje ona pierwsze miejsce w skali ORAC (ang. Oxygen Radical Absorbance Capacity) - będącej międzynarodową miarą działania antyoksydacyjnego pokarmów.
W grzybach chaga występują również witaminy z grupy B; niacyna (B3), ryboflawina (B2), kwas pantotenowy (B5). Znajdziemy w niej również witaminę D, potas, selen, żelazo, cynk, magnez, wapń. Ponadto stwierdzono w ich składzie ergosterol, melaniny oraz unikalny enzym dysmutazy ponadtlenkowej (ang. SOD - Superoxide dismutase).
Zalecana dzienna porcja do spożycia: 1000 mg (2 kapsułki) popite wodą.
Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.
Nie zaleca się stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Przechowywać w sposób niedostępny dla małych dzieci, w suchym i chłodnym miejscu.Wszystkie grzyby przechodzą badania obecności metali ciężkich, wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych oraz najważniejszych parametrów mikrobiologicznych w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa żywności.
10:1, czyli DER (ang. Drug Extract Ratio) – jest to wskaźnik ilości surowca do ilości otrzymanego ekstraktu.
Do uzyskania 1 kg ekstraktu używamy 10 kg suszonych grzybów. Ma to na celu skoncentrowanie substancji aktywnych w produkcie oraz ułatwienie spożycia efektywnej porcji dziennej.
Jedna miarka (500 mg) odpowiada 5 g suszonych grzybów.
Używamy wyłącznie owocników grzyba. Wynika to z chęci uzyskania czystego grzybowego ekstraktu. Mając do czynienia z suplementami na bazie grzybni, niestety może okazać się, że nawet 60-70% takiego ekstraktu zamiast grzybem będzie skrobią bez przypisywanych grzybom efektów prozdrowotnych. Wynika to z braku możliwości oddzielenia grzybni od pożywki, na której wzrastała. Po kolonizacji przez grzyba pożywki całość zostaje zmielona i poddane procesom ekstrakcyjnym. Jest to tani i szybki sposób uprawy grzybów bez konieczności doprowadzania ich do etapu owocowania.
Nasze ekstrakty grzybowe nie posiadają standaryzacji na konkretną ilość polisacharydów, ponieważ nie jest ona wyznacznikiem jakość ekstraktu.
W skład produktów na bazie grzybów wchodzi wiele rodzajów polisacharydów (wielocukrów), takich jak chityna, alfa glukany lub beta glukany.
Alfa glukany stanowią związki nieposiadające właściwości przypisywanych grzybom. Zwykle pochodzące z pożywki skrobiowej, na której wyrasta grzyb. Mamy z nimi do czynienia w wypadku produktów na bazie grzybni (mycelium) lub biomasy grzybowej będącej mieszanką grzybni i owocników.
Substancje o działaniu aktywnym to również polisacharydy natomiast o innej konfiguracji - są to Beta-D-glukany 1-3 i 1-6. Znajdują się one w owocnikach grzybów.
Więcej o beta-glukanie oraz badanie naszych grzybów znajdziesz w artykule:
https://www.solvelabs.eu/blog/41_beta-glukan-najwazniejszy-polisacharyd-w-grzybach-funkcjonalnych.html
Suche owocniki grzybów są mielona na drobny pył, po czym ekstrahowane są za pomocą gorącej wody oraz alkoholu.
Woda rozpuszcza ściany komórkowe grzybów zbudowane z chityny i wydobywa związki takie jak beta glukany (aktywne biologicznie polisacharydy w grzybach). Ponieważ nie posiadamy enzymu, który efektywnie byłby w stanie trawić chitynę - ekstrakcja gorącą wodą jest podstawą dla biodostępności preparatów grzybowych. Alkohol natomiast pozwala na ekstrakcję związków nierozpuszczalnych w wodzie, takich jak triterpeny.
Po zagęszczeniu ekstraktu następuje proces suszenia metodą rozpyłową, pozostawiając finalny suchy ekstrakt. Suszenie rozpyłowe jest to optymalny proces odwadniania ekstraktów mokrych - ograniczający do minimum straty składników odżywczych.
Lion's mane i Cordyceps, jako grzyby wspomagające stan czujności i podnoszące poziom energii najlepiej przyjmować w pierwszej części dnia lub przed treningiem. Jeśli dodajesz grzyby do kawy, to warto ograniczyć jej spożycie do godziny 13:00-14:00. Zmniejszysz w ten sposób negatywny wpływ kofeiny na jakość snu. Dobrą alternatywą dla kawy jest picie grzybów w herbacie.
Reishi ze względu na właściwości tonizujące i wyciszające układ nerwowy warto przyjmować wieczorem, najlepiej z zieloną herbatą lub kakao.
W przypadku grzybów Chaga pora spożycia nie ma znaczenia.