Suplementy diety na siłę - jakie suplementy na budowę siły?

suplementy na siłę

Suplementy diety na siłę pozwalają nam się zmotywować do działania i sprawiają, że osiągane przez nas wyniki są jeszcze lepsze. Dzięki ich przyjmowaniu ma się poczucie, że zrobiło się wszystko, co było się w stanie zrobić, żeby przygotować się do intensywnego treningu i jak najlepiej go przepracować. Jakie suplementy warto stosować w okresie budowania siły mięśni i co właściwie one dają? Poznaj 3 suplementy, które sprawią, że na treningu poczujesz prawdziwą różnicę!

1. Kreatyna

Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. Wyniki tych badań mówią jasno: kreatyna zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu oraz siłę. Więcej o kreatynie, jej właściwościach oraz sposobie działania możecie przeczytać w naszym artykule Kreatyna – produkcja energii w sporcie, gdzie krok po kroku rozpisaliśmy proces działania tego składnika na ludzki organizm.

Regularnie stosowana kreatyna jest w stanie zwiększyć moc w warunkach beztlenowych o około 8%. Te dodatkowe kilka kilogramów podnoszonych na każdym treningu może pozwolić Ci zbudować siłę szybciej niż inni. Stosowanie kreatyny w celu budowy mocy było jeszcze do niedawna kojarzone z przyjmowaniem cukrów prostych, które niestety negatywnie wypływają na zachowanie estetycznej sylwetki.

Obecnie produkowane suplementy na siłę np. Keto Creatine zrywają z koniecznością ich spożywania dzięki zawartym w nich insulinomimetykom roślinnym. Kreatyna jest więc suplementem diety pozwalającym na budowanie siły w sposób bardziej efektywny. Może być przyjmowana cały czas i wspomagać Twoje mięśnie pomagając im wygenerować większą moc na każdym treningu.

budowa siły

2. Białko WPC

Przy rozwoju siły mięśni nieodzownym elementem jest ich regeneracja. To właśnie podczas odpoczynku tak naprawdę budujemy swoją muskulaturę i siłę. Trening jest bodźcem do wzrostu mięśni, które jednak muszą otrzymać niezbędny składnik jakim jest białko. Większość osób jest w stanie dostarczyć je razem z pożywieniem stosując na co dzień odpowiednią dietę. Profesjonalni zawodnicy mogą mieć jednak problemy z zaspokojeniem ogromnego zapotrzebowania na białko ze względu na stosunkowo wysoki koszt produktów bogatych w ten makroskładnik oraz jego sytości.

Spożywanie dużej ilości naturalnych produktów wysokobiałkowych przyczynia się do wzrostu siły ale bardzo często powoduje także nieprzyjemne uczucie zapełnienia. Nie zawsze jest też czas, by przygotować zdrowy posiłek z odpowiednią ilością białka i wtedy przydaje się odżywka WPC. Jest to koncentrat naturalnych białek pochodzących z serwatki dostępny w różnych smakach jak np. Primal Whey, które jest dostępne w smaku waniliowym oraz czekoladowo-kokosowym. Dodany do wody lub mleka tworzy smaczny i łatwy do spożycia shake, który uzupełnia naszą dietę w białko.

Odżywka białkowa nie jest niezbędnym elementem budowania siły. Pozwala jednak pozyskiwać ją w łatwiejszy sposób bez konieczności jedzenia dużej ilości mięs np. z kurczaka, czy wołowiny. Jeśli jesteś vege również możesz uzupełnić białko stosując np. białko roślinne z soi, ryżu, grochu, czy dyni, a najlepiej z ich połaczenia z drożdżami dla pełnego zestawu aminokwasów. Zapewniając swojemu organizmowi dodatkowe łatwostrawne źródło białka możesz być pewien, że wysiłek zadany mięśniom na treningu nie pójdzie na marne.

suplementy diety na siłę

3. Przedtreningówka i adaptogeny

Trening siłowy mający na celu zwiększenie mocy mięśni jest bardzo wymagający dla układu nerwowego. Niektóre plany treningowe zakładają nawet wykonywanie powtórzeń aż do upadku mięśniowego, czyli momentu, gdy nie jesteśmy już w stanie wykonać ani jednego powtórzenia więcej. Taki ogromny wysiłek powoduje, że przekraczamy kolejne granice i dajemy bardzo mocne bodźce do wzrostu siły mięśni, jednakże skutkuje również nadmiernym zmęczeniem układu nerwowego, a co za tym idzie całego organizmu.

Podążanie takim planem przez wiele tygodni ciągle zwiększając obciążenia i siłę przekłada się w pewnym momencie na wystąpienie bariery psychicznej lub fizycznej. Organizm nie jest w stanie znieść ciągłej pracy na sto lub więcej procent i rezultaty zaczynają się pogarszać. W tym okresie możesz odczuwać niechęć do treningów, obolałość mięśniową lub ciągłe zmęczenie. Możesz też jednak zapobiec wystąpieniu takiego momentu poprzez stosowanie adaptogenów.

Adaptogeny to substancje, które wspomagają przystosowywanie się organizmu do stresu wywoływanego intensywnymi sesjami treningowymi. Pomagają zarówno bardzo doświadczonym zawodnikom, jak również osobom dopiero zaczynającym przygodę z siłownią, czy CrossFit, którzy mimo używania niewielkich ciężarów stawiają swoje mięśnie przed dużym wyzwaniem. Dobre suplementy przedtreningowe nastawione na budowę siły jak np. Shroom Force zawierają mieszankę adaptogenów, substancje pobudzające produkcję ATP oraz składniki zwiększające wydolność.

Suplementy przedtreningowe przeznaczone dla osób chcących zbudować siłę zawierają bardzo często duże ilości kofeiny. Pobudzają więc i tak już pracujący na maksymalnych obrotach układ nerwowy. Dużo lepszym rozwiązaniem są te produkty, które pozwalają organizmowi lepiej znieść ciężki trening, szybciej się zregenerować i przygotować do kolejnej sesji wydłużając w ten sposób efektywny okres budowania siły.

Opublikowany dnia 26.08.2020 Tomasz 4465

Powiązane artykuły

Programowanie treningu - wzrost suchej masy mięśniowej

Programując trening na wzrost masy mięśniowej musimy wziąć pod uwagę kilka elementów. Teoretycznie rzecz biorąc temat...

Kreatyna - produkcja energii w sporcie

Kreatyna to jeden z najczęściej wybieranych suplementów ostatnich lat. Jest ona także najbardziej przebadanym tego...

Białko - funkcje jakie pełni w diecie

Białko jest najczęściej wspominanym składnikiem odżywczym, często też jego ilość jest kontrolowana przez osoby...

Cordyceps sinensis - historia, działanie prozdrowotne i...

Stworzyliśmy ten artykuł z intencją przybliżenia historii i właściwości grzybów Cordyceps. Obecny od tysięcy lat w...

Blog search